NezaradenéRôzne

5 dôvodov prečo si vybudovať vlastnú jogovú prax

Ak chodíš pravidelne na jogu, tak výhody jej praktizovania už určite veľmi dobre poznáš.  Atmosféra v štúdiu je tiež vynikajúca, stretávaš sa s ľuďmi podobne zmýšľajúcimi ako si ty a cítiš sa jednoducho skvelo. To všetko je veľmi fajn, ale…

Možno je na čase posunúť sa o krok ďalej a začať budovať svoju vlastnú domácu jogovú prax.

Ak si doteraz cítil, koľko výhod ti cvičenie prináša, tak sa priprav na to, že ich môže byť oveľa viac. Vedel si napríklad, že pre budovanie ohybnosti by si mal cvičiť aspoň 5 krát do týždňa, na rozdiel od budovania sily, kedy stačí cvičiť iba tri krát? Okrem toho joga je hlavne o sebapoznaní, o posúvaní svojich hraníc(mentálnych a fyzických), vykročení zo svojej komfortnej zóny, pravidelnosti a stíšení mysle. A na to máš doma ideálne podmienky, pretože:

1. Cvičís vtedy, kedy to vyhovuje tebe

Joga sa tradične vždy cvičievala ráno a to v rovnaký čas. Avšak stihnúť ráno všetky povinnosti a ešte prísť do štúdia, je časovo veľmi náročné a nie každý tú možnosť má. Doma ti stačí vyhradiť si na prax už tak málo ako 15 minút a urobíš pre seba neskutočne veľa. Ak nestíhaš ráno, alebo si radšej pospíš, cvič kedy ti to vyhovuje. Doma nemáš pevný rozvrh na jogu. Svoju obľúbenú zostavu môžeš odcvičiť vtedy, kedy sa ti dá. Tvoja prax sa bude posúvať oveľa rýchlejšie, ak jej denne povenuješ 30 minút, ako keď cvičíš 3 x do týždňa po hodine a pol.

2. Získaš slobodu

Mnoho ľudí má pocit(vrátane mňa), že musia byť čo najlepší, alebo sa aspoň k tomu priblížiť. Na verejnej hodine sa tlačia do pozície, len aby nezaostávali zo ostatnými. Cvičia, aj keď už nevládzu, veď hodina má 90 minút, nemôžu si predsa po polhodine ľahnúť do šavásany. Ego nás žiaľ niekedy núti do vecí, ktoré nie sú pre nás prospešné. V tomto smere je domáca prax veľmi oslobodzujúca. Nie je pred kým sa predvádzať, niet sa s kým porovnávať, cvičím len toľko, koľko vládzem. Po praxi by si sa mal vždy cítiť uvoľnene a plný sily, nie vyčerpaný a preto si vieš dĺžku praxe najlepšie regulovať doma. Na druhej strane je tu ale nutná istá dávka sebadisciplíny, aby som sa vôbec postavila na podložku a nemýlila si vyčerpanosť s lenivosťou:)

3. Prispôsobíš si svoju prax aktuálnym možnostiam

Naše telo sa môže každý deň cítiť inak. Jeden deň pociťuješ kopec energie, inokedy si v útlme. Niekedy máš chuť pracovať na inverzných polohách, inokedy zas na predklonoch. Polhodina pranajámy a potom polhodina v šavásane. To ako bude vyzerať tvoj čas na podložke závisí len na tebe.

4. Učíš sa počúvať svoje telo

My ľudia sme neuveriteľne múdre tvory. Každý v nás má múdrosť, len nie každý ju v sebe dokáže objaviť. Je oveľa ľahšie sa pýtať a dať na iných ako počúvať samého seba a hľadať odpovede v sebe. Vážim si všetkých učiteľov, s ktorými som praxovala, naučili ma veľmi veľa a postrčili ma správnym sperom,  ale rovnako veľa ma naučila aj moja vlastná jogová prax. Keď vieme, že sa máme na koho obrátiť, niekedy sa ani nepokúsime vyriešiť sami situáciu(či už zranenie, zaseknutie sa v praxi, nezvládnutie určitej pozície), ale rovno sa pýtame učiteľa. Naučiť sa ale pracovať s vlastným telom, počúvať ho, skúšať, upravovať si prax je neskutočne cenná záležitosť. A domáca prax nás k tomu pomaličky a nenápadne vedie.

5. Ušetríš peniaze

Keď si zakaždým, čo odcvičíš doma sám, hodíš 5 euro do pokladničky, tak máš na konci roka našetrené na dovolenku. Hoci by to mal byť len predĺžený víkend v horách☺ Zároveň ušetríš na oblečku, lebo miesto 10 párov legín si vystačíš možno s troma. A doma koniec koncov môžeš cvičiť aj v starých šortkách a tričku, veď tam ťa aj tak nikto nevidí:)

Ďalšie dôvody si doplň sám, určite na ne prídeš, keď sa nad tým zamyslíš, resp. keď sa doma postavíš na podložku.

Týmto článkom v žiadnom prípade nechcem odradiť nikoho od praxovania v jogovom štúdiu alebo s učiteľom.

Práve naopak. Je to práve učiteľ, ktorý nás naučí bezpečne praktizovať, kto nás motivuje, ukáže nám, že naše hranice sú oveľa ďalej, ako sme si mysleli.  Na to aby sme ostali motivovaní, posúvali svoju prax bezpečne ďalej a učili sa nové veci, učiteľa potrebujeme. Bez neho si vlastnú prax vlastne ani nevybudujeme. Ale dobrý učiteľ(podobne ako rodič) zároveň podporuje svojich žiakov v samostatnosti, pretože chce pre nich len to najlepšie☺

Cieľom jogového učiteľa je nakoniec odstaviť študenta od potreby jogového učiteľa

David Swenson
učiteľ Ashtanga jogy

The goal of a yoga teacher ultimately is to wean yoga student from a need of a yoga teacher

David Swenson
učiteľ Ashtanga jogy

2 thoughts on “5 dôvodov prečo si vybudovať vlastnú jogovú prax

  1. Vinikajuci článok,ako vždy. pravda vo všetkých bodoch…obdivujem to spisovatelske črievko ,ktore píše z vlastnej skúsenosti,praxe učiteľskej,joginskej….paráda Majka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

five × four =