Nezaradené

Čo robí Ashtanga jogu tak náročnou

Bez veľkého úsilia neporastie nič, len burina.

Často sa stretávam s názorom, že Ashtanga joga je náročná. Veľa krát odpovedám, že je len taká náročná, akú si ju spravíš. Pravda ale je, že jednoduchá rozhodne nie je a to hneď z niekoľkých dôvodov.

Ashtanga joga sa cvičí 6 dní v týždni

 

A tu začína prvá hra s našou mysľou, nazvaná aj: ako si nájsť výhovorku, prečo dnes cvičiť nebudem. Deti, rodina, práca, priatelia…je ľahšie presvedčiť sám seba, že dnes nemusím, ako sa jednoducho postaviť a cvičiť. Lenže výhovorky nesmerujú len k našej jogovej podložke. Smerujú k našim stravovacím návykom, k našej pracovnej disciplíne, k vzťahom atď. Pomaličky ovládajú celý náš život, až do momentu, kým sa nenaučíme im čeliť a zvíťaziť nam nimi.

A to nie je ľahké:)

Ashtanga joga vyžaduje samostatnosť.

Učiteľ je na to, aby ťa naučil ju odcvičiť vo vlastnom tempe s ohľadom na tvoje možnosti, ale neprecvičuje spolu s tebou. Práve naopak, vedie ťa k vlastnej samostatnej DOMÁCEJ praxi. A to je sakra ťažké. Lebo opäť je tu naša myseľ, ktorej sa nechce, ktorá je pohodlná a plná výhovoriek a najradšej je vtedy, keď ju niekto vedie. 

Prevziať plnú zodpovednosť za svoj život, za svoje zdravie, za to ako sa cítim NIE JE JEDNODUCHÉ, ale je to jediná možná cesta ako sa oslobodiť a žiť podľa seba.

Prvú sériu Ashtanga jogy tvorí okolo 70 asán

a odcvičiť ju môže trvať hodinu až dve. Napriek tomu, že každá má svoju modifikáciu, niektoré dajú zabrať. A postaviť sa im čelom, neobchádzať ich, nezľahčovať si ich príliš, ale pracovať na nich postupne deň za dňom to chce odvahu aj odhodlanie, ale zároveň pokoru. A tu sme opäť pri tom, že to nebýva jednoduché a odráža to spôsob, akým čelíme prekážkam aj vo svojom živote.

Lenže joga nie je a nemá byť jednoduchá.

Joga znamená transformáciu a tá sa neudeje vtedy, keď veci idú ako po masle. Tá sa deje vtedy, keď práveže nejdú. Deje sa vtedy, keď už máme dosť utrpenia, lebo nechceme byť ovládaný svojou lenivosťou, svojou myslou plnou výhovoriek, keď nechceme byť ovládaný inými ľudmi ale mať svoj život pevne vo svojich rukách. Krok za krokom, postupne, s plným odhodlaním nás k tomu joga vedie. Ak jej to dovolíme a nevzdáme sa vtedy, keď veci prestanú byť jednoduché.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

seventeen + fifteen =