Nezaradené

Najčastejšie otázky o joge, jogovej praxi a súkromných hodinách

O Joge

Prečo by som mal/a cvičiť jogu?

Dôvodov je toľko, že by by sa dalo o nich napísať celú knihu. A že nie jedna už o joge napísaná aj bola:) Veľmi v skratke to ale poviem takto.

To, že naše telo a naša myseľ sú veľmi úzko prepojené Ti asi potvrdí aj ktorýkoľvek lekár. Väčšinu funkcií v našom tele totiž riadi autonómny nervový systém. Keď sme v strese, pre telo je to signál, že má buď bojovať, alebo utiecť a preto vytlačí krv z našich orgánov do svalov, zvýši tep aj dych, aby sme boli v pohotovosti a mohli zareagovať čo najrýchlejšie na život ohrozujúcu situáciu. Vtedy sa pozastaví trávenie, stúpa krvný tlak a všeobecne sa potlačí funkčnosť viacerých orgánov. Dlhodobé zvýšnie aktivity sympatického nervového systému nás pomaly ale isto pripraví o zdravie.

A tu prichádza na rad joga.

Reguláciou dýchania, vieme aj v stresovej situácii navodiť rýchlejšie stav pokoja. Správne dýchanie zvyšuje tonus nášho bludného nervu(jeden z najdlhších a najdôležitejších nervov v tele), ktorý je okrem iného zodpovedný za to, ako rýchlo sa vieme opäť dostať do kľudu. A práve v stave kľudu funguje naše telo najlepšie. Krv sa opäť naženie do orgánov, obnoví sa proces trávenia, zníži sa tlak, telo dostáva signál, že môže začať fungovať normálne. Niet divu, že mnohí jogíni sa dožívajú veľmi vysokého veku:)

Joga

Okrem toho samozrejme stále platí, že joga ti napraví chrbticu, zvýši flexibilitu a posilní svaly, o ktorých si ani nevedel. Ale o tom si už asi počul.

Pomôže mi joga schudnúť?

Túto otázku má veľmi veľa ľudí a možno sa kdekade dočítate, že vám joga schudnúť pomôže:) Pravda je taká, že na schudnutie má najzásadnejší vplyv naša strava. Ak nezmeníš stravovacie návyky, tak samotná jogová prax Ti schudnúť nepomôže. Jogová prax ale môže byť veľmi vhodným podporným nástrojom pri chudnutí. Pri správnom prevedení ásan v kombinácii s dychom by si po skončení cvičenia nemal pociťovať hlad. Je to z toho dôvodu, že naše bunky za prítomnosti kyslíka metabolizujú cukor oveľa efektívnejšie(až 19násobne) ako bez prítomnosti kyslíka. To znamená, že sú schopné vygenerovať viac energie, ak dýchaš správne, oproti tomu keď dýchaš nesprávne, resp. prirýchlo(hyperventilácia). 

Joga nás tiež učí disciplíne a prináša nám úľavu v stresových situáciach, ktoré najčastejšie spôsobujú prejedanie.

Je pre mňa joga vhodná, ak nie som vôbec ohybný/á

V tomto prípade, je pre Teba joga doslova nutnosť:) Veľa ľudí si myslí, že joga je len pre flexibilných, štíhlych a silných ľudí. Tak to ale vôbec nie je. Joga je vhodná úplne pre všetkých, ktorí sú ochotní na sebe pracovať a chcú sa zmeniť. Každá jedna pozícia v joge sa dá prispôsobiť tvojim možnostiam. Ako poznamenal asi najvplyvnejší učiteľ jogy v Indii v 20 stor:

 

"Nie je to človek, ktorý sa musí prispôsobiť joge, ale jogová prax musí byť prispôsobená tak, aby bola vhodná pre konkrétneho človeka."

T. Krishnamacharya
učiteľ jogy

Mám zdravotné obmedzenie, môžem napriek tomu praktizovať Ashtanga jogu?

Kto môže dýchať, môže cvičiť Ashtanga jogu

Sri K. Pattabhi Jois
učiteľ jogy

Napriek rozšírenému názoru, že Ashtanga joga je vhodná len pre fyzicky zdatných ľudí, skutočnosť je úplne odlišná. Ashtanga joga je len taká náročná, akú si ju spravíš. Základným princípom Ashtanga jogy je vinjasa. Prepojenie pohybu s dychom. Ak vieš zdvihnúť ruky nad hlavu s nádychom a následne ich s výdychom vrátiť k telu, môžeš cvičiť.

V každom prípade, sa ale pred začatím jogovej praxe poraď so svojím lekárom. Pre prispôsobenie cvičenia je potrebné poznať svoj zdravotný stav a ten vie najlepšie zhodnotiť kvalifikovaný doktor.

O praxi

Ako často treba cvičiť jogu?

Predovšetkým, joga je spôsob života, preto sa cvičí každý deň. Pod cvičením sa nechápe len fyzická prax, ale aj jemnohmotná prax na úrovni dychu, koncentrácie, meditácie. Joga je aj o tom, ako sa správam k sebe, svôjmu tele a k iným ľudom. Začať cvičiť jogu, znamená ale pre mnohých najmä fyzickú prax, čo je úplne v poriadku. Je to práve naše telo s ktorým sa vieme najjednoduchšie stotožniť. A až keď máme telo v poriadku, vieme smerovať našu energiu aj k iným veciam. Dať si telo do poriadku vyžaduje tiež pravidelnosť.

Podľa tradície Ashtanga jogy sa cvičí 6 dní v týždni, okrem mesačných dní(spln a nov) a ženských dní. Denná prax môže trvať od 10 minút do 2 hodín. Každý deň sa cítime inak, preto bude naša prax každý deň vyzerať inak. Raz aktívnejšia, silnejšia, dlhšia, inokedy kratšia, jemnejšia.

Dôležitý je pocit, ktorý pri cvičení a po skončení praxe v nás ostáva. Nikdy by nemal byť nepríjemný, obsahovať pocit viny, či vyčerpanosť. Vždy cvič tak, aby Ti jogová prax prinášala radosť.

Kedy je najvhodnejší čas na prax?

Najvhodnejší čas na cvičenie jogy je ráno po prebudení a na prázdny žalúdok. Joga v nás rozprúdi krv, ponaťahuje stuhnuté svaly a šľachy a nabije nás energiou. Nie vždy  je však možné cvičiť ráno, takže vhodný čas je vtedy, keď má človek čas:)) Ideálne je tiež zvyknúť si cvičiť v rovnaký čas a na rovnakom mieste. Na to máme samozrejme najlepšie podmienky pri cvičení doma.

Kedy by som nemal cviciť jogu?

Fyzickú prax jogy treba odložiť v prípade, že máš zvýšenú teplotu, je spln alebo nov, počas ženských dní a raz do týždňa si vyhradiť čas na regeneráciu. Dôležité je tiež počúvať svoje telo a nechať sa viesť aj intuíciou. Ona nás bezpečne upozorní na to, kedy je lepšie oddychovať, ako sa potiť na podložke:)

Ako prebieha súkromná hodina jogy

Na prvej hodine sa porozprávame o tom, čo od jogy očakávaš, aké sú tvoje fyzické možnosti, či máš nejaké zdravotné obmedzenia a podľa toho si nastavíme, akým spôsobom budeme spolu cvičiť. Na súkromnej hodine cvičíš hlavne ty. Ja som na to, aby som ti pozície vysvetlila, bezpečne Ťa nimi previedla a naučila Ťa cvičiť samostatne. Na hodine si spolu prejdeme len toľko pozícii, aby si si ich dostatočne osvojil a na druhý deň mohol cvičiť doma sám.

Joga

Ako sa pripraviť na hodinu jogy?

Pred cvičením jogy je dobré aspoň 2 hodiny nejesť. Ak si jedol niečo ťažšie, kľudne aj viac. Uvidíš sám, že cvičiť s plným žalúdkom je dosť nepohodlné. Dobré je tesne predtým ani nepiť. Ak ti má ale smäd zabrániť v tom, aby si cvičil, kľudne sa napi:)

Čo si mám priniesť so sebou na hodinu?

Predovšetkým pohodlné oblečenie, najlepšie bavlnené, obtiahnuté, ktoré neplantá a nezavadzia pri cvičení. Mužom stačia na cvičenie šortky. Ideálne je mať aj vlastnú jogovú podložku a uterák, ale ak nemáš, nič sa nedeje, u mňa sú podložky aj uteráky k dispozícii.

Máš ďalšie otázky?

Nenašiel si odpoveď , ktorú hľadáš? Napíš mi email, alebo komentár k článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

11 + 6 =