Nezaradené

Prečo necvičíme Ashtanga jogu počas splnu a novu?

Tradične sa v Ashtanga joge cvičí 6 dní v týždni, jeden deň je vyhradený na oddych. Okrem toho, jogové prázdniny máme aj počas ženských dní a mesačných dní(spln a nov). Prečo je tomu tak?

Odpoveď na túto otázku som si požičala od dvoch dlhoročných Ashtangistov: Tima Millera a Richarda Freemana, ktorí celé roky študovali priamo pod vedením Sri Pattabhi Joisa.

Tim Miller hovorí:

Tak ako všeto, čo obsahuje vodu, aj my(ľudské telo je tvorené približne 70% vody) sme ovplyvňovaní fázami mesiaca. Tie vychádzajú z pozície mesiaca voči slnku. Spln nastáva, keď sú slnko a mesiac na opačnej strane zemegule, nov vtedy, keď sú  za sebou. Aj slnko aj mesiac pôsobia na zem gravitačnou silou. Ich vzájomné postavenie vytvára rôzne energetické vplyvy, čo môžeme prirovnať k dýchaciemu cyklu.

Spln predstavuje koniec nádychu, pri ktorom je sila prány(životnej energie) najvyššia. Vtedy sa cítime plný energie a plný emócii, ale nie veľmi uzemnený a máme tendenciu byť viac tvrdohlavý.

Nov predstavuje koniec výdychu, kedy je sila apány(doleklesajúca, vylučovacia energia) najvyššia. Vtedy sme viac vyrovnaní a pokojní a skôr sa vyhýbame fyzickej námahe.

Farmársky almanach odporúča vysádzať počas novu, kedy zakoreňovacia sila je najvyššia a presádzať počas splnu, kedy kvitnúca sila je najvyššia. Praktizovanie Ashtanga jogy nás postupne viacej nalaďuje na rytmus prírody, aby sme s ňou mohli žiť vo väčšej harmónii.

Richard Freeman hovorí:

Je to súčasť tradičného prístupu, oddychovať počas splnu a novu. Čiastočne to vychádza z Indickej astrológie, ktorá hovorí, že nie je vhodné robiť určité veci počas týchto fáz mesiaca. Keďže sme(Ashtangová komunita) súčastou tejto línie, zvolili sme si túto tradíciu rešpektovať.

Zároveň, pokiaľ robíš dennú prax 6 dní v týždni, dovoliť si zobrať deň voľna navyše, je príjemným luxusom. Telo si môže oddýchnuť(koniec koncov asthanga môže byť fyzicky dosť náročná) a ty môžeš využiť pre seba voľný čas, ktorý ti vďaka tomu ten deň vznikne.

A Maya hovorí, či sa už túto tradíciu rozhodneš dodržiavať alebo nie, je na Tebe:)) Ja deň voľna rozhodne uvítam a preto sa tomuto zvyku ani trochu nebránim a odporúčam ho dodržiavať aj mojim študentom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

1 × one =