Výraz bandha je pre ľudí, ktorí často naštevujú hodiny jogy pomerne známym pojmom. Pokiaľ ste v tejto oblasti nováčikom, alebo sa chcete dozvedieť viac o tom, ako bandhy výrazným spôsobom môžu ovplyvniť vašu jogovú prax, tak čítajte ďalej.
Čo sú bandhy
Začnime ale od začiatku. Slovo bandha znamená v sanskrite zámok, alebo niečo držať, uzamknúť. A čo sa snažíme uzamknúť nie je nič iné, ako prána, alebo životná energia, ktorá vchádza do nášho tela s každým nádychom a výdychom zas pomaličký odchádza. Tento kolobeh sa deje počas celého dňa, ale počas cvičenia jogy býva energia intenzívnejšia aj vďaka hlbokému dychu a pohybu, ktorý sa s ním snažíme zladiť. Prána v sebe nesie obrovskú životnú silu a sú ľudia, ktorí vraj dokážu prežiť iba vďaka nej a nepotrebujú ani jedlo či vodu. Tak ďaleko vo svojej praxi síce ešte nie som, ale verím, že nám táto energia dokáže pomôcť udržať telo zdravé a pružné. A práve bandhy nám ju uzamknú v tele počas celého cvičenia a tak z nej môžeme čerpať životnú silu dlhšie. Preto je slovenský výraz pre bandhu – energetický zámok. Jej účinky na svojom tele môžete spozorovať pomerne skoro, pokiaľ správne dýchate, čo ide ruka v ruke s bandhou, začnete sa oveľa rýchlejšie potiť, telo sa vám zahrieva a pomaličky sa čistí. Zároveň je v tomto stave oveľa menej náchylné na zranenie a pocítite, že pozície a vinjasy vám idú akosi ľahšie.
Hlavné bandhy v Ashtange
V ashtanga joge pri cvičení používame dve najhlavnejšie bandhy a to je mula bandha(stiahnutie panvového dna) a uddiyana bandha(spodok brucha). Pri niektorých pozíciach(dandasana, padmasana) sa používa aj Jalandhara(krčná) bandha, ale nie je to celkom ona, lebo tá sa využíva pri dychových cvičeniach, kde sa zadržiava dych a tu musí byť v každej pozícii dych plynulý.
“Aj starý človek môže omladnúť ak pravidelne praktizuje Mula Bandhu“ – Hatha Yoga Pradipika.
Mula bandha:
- nazýva sa aj koreňová bandha, od slova mula – koreň a aktivuje sa stiahnutím panvového dna. Veľa krát sa vysvetluje cez jednoduchý príklad, že vám treba ísť na záchod a nemôžete, tak to musíte zadržať. Niekedy sa ale potom stáva, že ju človek drží až príliš kŕčovito, čo tiež nie je cieľ. Malo by to byť skôr prirodzené, jemné akoby vtiahnutie smerom dovnútra niekde okolo oblasti hrádzi, alebo perinea. Mula bandha pránu zachytí a Uddiyana bandha ju ťahá smerom hore, čiže otáča jej smer, aby nevychádzala z tela von
Uddiyana bandha
- stiahnutie spodnej časti brucha, asi 4 prsty pod pupkom, kedy sa snažíte vtiahnuť ho dovnútra a smerom hore. Zapojenie tejto bandhy by vás malo mierne vytiahnuť do výšky(narovná vás), ako by ste išli narásť a čo je podstatné, váš dych sa presmeruje do hrudnej oblasti a pri každom nádychu cítite ako sa vám zväčšuje priestor medzi rebrami a rozťahuje hrudný kôš. Len pokiaľ dýchate týmto spôsobom znamená to, že pracujete správne aj s bandhami a je to skvelý spôsob ako si pouvolňovať svaly okolo chrbta a skutočne čerpať benefity z cvičenia jogy.
Okrem toho si posilujte stred tela a masírujete vnútorné orgány, ktoré sa týmto spôsobom tiež udržujú v kondícii. Takže bandhám zdar a kľudne začnite trénovať aj hneď. Nemusíte zrovna cvičiť jogu. Ja som bandhy držala aj počas písania tohto článku, nech nevyjdem z cviku:))
V každom prípade, ak vám to hneď aj nepôjde, netrápte sa tým príliš, všetko chce čas. Mne trvalo vyše roka, kým som ich aspoň ako tak pochopila a dokázala ich skutočne precítiť počas cvičenia jogy. A stále sa mi stáve, že ich priebežne stratím, keď si uvedomím, že nedýcham tak ako by som mala.
Joga by nám mala v prvom rade prinášať radosť, nie stres, takže bandhy trénujte, ale nestresujte sa, keď to hneď nejde. Ak to má prísť, tak si vás raz určite nájdu a potom ich už len ťažko stratíte, lebo dokážu vašu prax skutočne uľahčiť.
Maya