Rôzne

Prečo sa potiť pri cvičení jogy

Pot je súčasťou života a je súčasťou jogy. Rozhodnutia, ktoré človek urobí v súvislosti s potením môžu mať rôzne dôsledky. Čo je to vlastne pot? Základom je voda obsahujúca malé množstvá minerálov, kyselinu mliečnu a moč. Je prakticky bezfarebný a bez zápachu. Čo je funkciou potu? Potenie reguluje teplotu tela. Vylučovanie potu ochladzuje krv pri pokožke, ktorá sa potom vracia do centra obehového systému, aby vyrovnala zvýšenie teploty.

Čo by ste mali robiť so svojím potom? 

skin-1524731_960_720

Využiť ho na maximum vo váš prospech. Joga je očistný proces. Praktizovaním jogy čistíte fyzické telo, nervový systém a vašu myseľ. Ako pri väčine jogových procesov, začína pri hrubých(fyzických) častiach a pokračuje smerom k tým jemným. Teplo čistí telo, preto, ak ho chcete prečistiť, musíte sa potiť. Prirovnanie k topeniu kovu pri odstraňovaní nečistôt sa v Indii používa už tisícky rokov.

“Rovnako ako sa zlato rozpúšťa v kotli, aby sa z neho odstránili nečistoty, tým že sa vyplavia na povrch pri bode varu a následne sa odstránia, tak joga varí krv a vynáša na povrch toxíny, ktoré sú odstránené prostredníctvom potu.” webstránky KPJAYI

Ak neveríte tradičným vedomostiam predávným po tisícky rokov, potom možno uveríte modernej vede a jej objavom o lymfatickom systéme. Lymfa sa skladá z bielych krviniek, ktoré sú zodpovedné za napádanie baktérii v krvi. Na rozdiel od obehového systému, lymfatický systém nemá pulz, je poháňaný pohybom svalom a zmenami v teplote tela. Teplo spôsobuje, že sa lymfatické cievy uvolnia a chlad, že sa stiahnu. Zahrejte telo, rozhýbte svaly a rozhýbete aj lymfatický systém. Tu sa dostávame k dileme:

Chcem mať zahriate telo.

Keď sa zahrejem, potím sa

Funkciou potu je telo schladiť.

Čo mám urobiť, aby ma pot neschladil?

Riešenie je – votreť si ho naspäť do tela.

Lebo nie je to pot samostný, ktorý nás ochladzuje ale jeho vyparovanie. Najrýchlejší spôsob ako schladiť spotené telo, je sa poutierať uterákom a vystaviť suchú pokožku vzduchu. Preto sa počas jogovej praxe nikdy neutierajte uterákom. Vmasírovanie si potu rukami späť do tela udrží vašu pokožku a krv pod ňou v teple. Tento proces je popísaný už v Hatha Joga Pradipike, tradičnom texte o joge z 15. storočia. Vyhnite sa tiež oblečeniu, ktoré drží pot. Ak máte oblečené bavlnené tričko počas jogy a ono navlhne potom, máte vrstvu studeného materiálu, ktorý sa vám lepí na pokožku a neustále znižuje teplotu krvi pod ním. V ashtanga joge preto muži väčšinou cvičia hore bez a ženy len v športovej podprsenke. Ak sa nechcete odhlalovať, dajte si maximálne tielko.

Sprchovanie po joge tiež nie je dobré.

bath-1536473_960_720

 

Studená sprcha vás schladí a zastaví proces detoxikácie a horúca sprcha vás zbaví energie. Znie to zvláštne, ale je to tak. Počas horúcej sprchy je krv priťahovaná k pokožke(preto ste po nej celý červený), čo znamená, že odvádza krv z vnútorných orgánov. Po joge je krv vysoko okyslyčená, čiže plná energie a vnútorné orgány prospievajú z prítoku kyslíka. Sprchovaním sa po joge sa o tieto benefity prakticky okrádate.

A tu prichádzame k ďalšej dileme.

Chcem si uchovať benefity mojej jogovej praxe.

Preto sa po joge nebudem sprchovať.

Ale potom budem smrdieť.

Ako sa tomu vyhnem?

Pamätajte si, že pot je prakticky bez zápachu. Baktérie využívajú pot ako živnú pôdu a zápach vzniká tým, že baktérie rozložia keratín na povrchu pokožky. Žiadne baktérie, znamená žiaden zápach. Ako sa ich zbaviť? V prvom rade sa treba osprchovať pred praxou a dôkladne sa osušiť. Po druhé, vyhnite sa umelým materiálom počas jogy ale aj cestou k nej. Po tretie, vyhnite sa voľnému a objemnému odevu. Pot, ktorý sa na ňom zachytí je doslova oázou pre baktérie. No a nakoniec si doprajte dostatočne dlhý odpočinok po praxi, aby ste sa prestali potiť, kým si znova na seba oblečiete čisté oblečenie.

http://www.sadhanainthecity.com/blog/keepitsweaty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

two × five =