Nezaradené

Ashtanga joga – základné princípy a benefity

Ashtanga joga znamená jogu 8 stupňov, alebo končatín a jej základ položil Patanjali vo svojom zhruba 2 tisíc rokov starom diele Joga Sutry. Tie sa v súčasnosti považujú za jeden zo základných pilierov jogovej filozofie. Osem stupňov zahrňa odporúčania pre správanie voči sebe aj druhým, praktizovanie asán, pranajámu(dychové cvičenie), koncentráciu, či meditáciu.

Ashtanga joga

A týchto častí sa držal aj indický učiteľ Sri Pattabhi Jois, ktorý na základe učenia svojho guru Tirumalaia Krischnamacharya vyskladal 6 sérii za sebou idúcich asán, alebo jogových pozícii, ktoré sú dnes známe práve pod názvom Ashtanga joga. 

 

"Každý môže cvičiť. Mladý, starý, dokonca veľmi starý človek môže cvičiť. Chorý človek aj  slabý človek môže cvičiť. Okrem lenivých ľudí. Leniví ľudia nemôžu cvičiť Ashtanga jogu."

Sri K. Pattabhi Jois
učiteľ

Základom cvičenia je tzv Tristana, čo je kombinácia voľného dychu s jemným zvukom Ujjai, pozície(ásana) a uprených pohľadov(drishti). Práve táto trojica spolu s energetickými zámkami(bandhas) zabezpečujú koncentráciu, ovládnutie zmyslov a navodzujú meditativný stav počas praxe. A to všetko sú časti Ashtanga jogy, ktoré popísal Patanjali pred pár tisíc rokmi.

Zároveň vytvárajú pri cvičení teplo, zahrievajú naše telo zvnútra a prostredníctom potu zbavujú telo toxínov.

Každá séria, tak ako ju poznáme dnes, začína Pozdravmi slnku, ktoré majú za cieľ rozprúdiť krv a zahriať naše telo pred samotnými ásanami. Ashtanga joga má dva typy Pozdravu slnku:

Pozdrav slnku A

 
 

Pozdrav slnku B

Nasledujú pozície v stoji, ktoré posilňujú chrbát, nohy a panvu a pomáhajú obnoviť správne držanie tela. Až po nich idú na rad ásany jednotlivých sérii.

Joga Chikitsa alebo Jogová terapia 

  • prvá séria Ashtanga jogy je vyskladaná tak, aby dala do poriadku najmä fyzické telo
  • buduje silu v ramenách
  • obsahuje veľa predklonov, čím masíruje vnútorné orgány a upravuje trávenie, ktorého správne fungovanie je základ zdravého organizmu.
  • posiluje svaly hlbokého stabilizačného systému
  • obnovuje rovnováhu obehového aj endokrinného systému.
  • Zlepšuje dýchanie a pomáha pri respiračných ochoreniach, ako je astma a pod.

 

Ashtanga joga
Paschimottanasana

“Joga je dobrá pre ľudí, lebo zlepšuje fyzické telo, posiľuje nervový systém, myseľ aj intelekt – takže ako môže byť joga zlá?” 

Sri K. Pattabhi Jois
učiteľ

Nadi Shodana alebo Čistenie nervového systému

  • druhá séria je zameraná hlavne na spriechodnenie tzv. nadi, alebo nervových kanálikov
  • obsahuje veľa záklonov, balančných pozícii a twistov, čím posilňuje nervový systém, vyplavuje na povrch skryté emócie, učí nás zvládať náročné situácie v živote, pomáha prekonávať prekážky
  • Správne prevedenie záklonových pozíc posiľuje chrbticu, pomáha pri problémoch s platničkami, zmierňuje prejavy ischiasu.
Ashtanga joga
Laghu Vajrasana

"Sú tri typy chorôb: choroby tela, choroby mysle a choroby nervového systému. Ak myseľ nie je v poriadku, celé telo je choré. Jogové texty hovoria “Manayeva manu ā ā kara a bandha mok ayo,” Myseľ je príčinou neštastia, rovnako ako je príčinou oslobodenia. Ak je myseľ nešťastná, celé telo je nešťastné a všetkému je koniec. Preto treba najprv vyliečiť myseľ. Liek pre myseľ – to je joga."

Sri K. Pattabhi Jois
učiteľ

Ako vidíš, Ashtanga joga ma silný terapeutický účinok, vie dať do poriadku nielen fyzické, ale aj naše emočné telo. Aby fungovala, je ale dôležitá hlavne pravidelnosť. Podľa tradície sa Ashtanga joga cvičí 6 dní v týždni(tradične je sobota dňom odpočinku), okrem mesačných dní(spln a nov) a ženských dní(min. prvé tri dni menštruácie).

Cvičiť každý deň, neznamená tráviť zakaždým hodinu na podložke. Aj 15 minút denne dokáže urobiť veľké zmeny, len si treba z cvičenia spraviť prioritu a možno malý rituál. Nech ťa rovnako napadne postaviť sa na podložku, ako si umyť zuby, lebo joga by rozhodne mala byť súčasťou našej dennej hygieny. Zdravé, flexibilné telo, roky navyše, či vyrovnaná myseľ za to určite stoja:)

Zaujal Ťa článok a máš záujem naučiť sa jogu tradičnou formou? Chceš si dať do poriadku chrbát, spevniť telo a získať zdravú mobilitu?

Prihlás sa na súkromnú hodinu a vybuduj si bezpečne a vo svojom tempe vlastnú jogovú prax, ktorá ťa bude sprevádzať celý život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

nineteen − fifteen =